زایمان طبیعی

2019-10-15 908view 0comment

یکی از بهترین روش هاي زايماني از زمان گذشته تا به امروزميباشد ، خیلی از مادرها فرزندان خود ا به روش زایمان ظبیعی به دنیا آوردند و تجربه های بسیار زیادی در این روش دارند. در این روش زایمان طبیعی آسان ترین و بی دردسر ترین روش زایمان است که هم تولد را برای مادر و هم برای کودک آسوده و راحت می کند. با آشنا شدن روش زایمان طبیعی می توانید اظطراب خود را کمتر کنید.

زایمان طبیعی

مزایاي :

یکی از روش هایی که از قدیم تا به امروز همچنان ادامه پیدا کرده است زایمان به روش طبیعی است که منجر به تولد نوزاد از رحم مادر می شود.زایمان طبیعی یک روش فيزيولوژيك است که با مصرف کردن دارو و کمک پزشک انجام می گیرد .
در زایمان طبیعی هیچ خطری مادر و فرزند را مانند زایمان سزارین تهدید نمی کند و مادر و جنین هردو بعد از عمل سالم هستند و مشکلی ندارند. مگر در صورتی که حالت قرار گیری جنین در شکم مادر دچار تغییرات شود که جان یکی یا هردو به خطر بیافتد در این صورت پزشک عمل سزارین را انتخاب می کند.

مشاوره های قبل از زایمان :

بعداز بارداری وقتی تصمیم به زایمان طبیعی گرفتید باید حتما با پزشک زنان و زایمان خود مدام در ارتباط باشید زیرا در دوران بارداری باید از رژیم هایی استفاده شود که قدرت جسمانی مادر را تقویت کند و برا ی زایمان طبیعی دچار ضعف و ناتوانی نشود.
با انجام سونوگرافی از حالت قرار گیری جنین در رحم اگاه شوید اگردر شرایط مناسبی قرار گرفته باشد از زایمان طبیعی می شود استفاده کرد ولی اگر جنین در حالت مناسب نباشد نباید اصرار به زایمان طبیعی کرد و باید خود را برای زایمان سزارین آماده کرد.

اقدامات قبل از زایمان :

۱- برای انجام اولین کار مراجعه به یک پزشک متخصص زنان و زایمان با مهارت داشته باشيد تا راهنمايي های لازم را به شما بگویید و برای زایمان طبیعی آماده سازی شوید.
۲- از نزدیکان خود کمک بگیرید که همراه شما باشند و با شروع علائم زایمان شما را سریعا به بیمارستان ببرند.
۳- هرچقدر که می توانید اطلاعات خود را در زایمان طبیعی بیشتر کنید هم چنین از مادران با تجربه سوال بپرسید وتجربه های آنها را کسب کنید.
۴- مرکز درمانی و بیمارستان خود را تعیین کنید و با بیمارستان هماهنگ باشید که در صورت مراجعه آسوده خاطر باشید.
۵- ممکن است در لحظه های آخر شرايط جنین تغییر کند و زایمان طبیعی به زایمان سزارین تغییر کند. و اصلا نگران این موضوع نباشید و خود ا آماده هر شرایط بکنید.

مواردی که زایمان طبیعی را به زایمان سزارین منجر می کند:

– وجود مشکلاتی در بند ناف و جفت
– جداشدن جفت
– افت ضربان قلب نوزاد
– افزایش فشار خون مادر
– قرارگرفتن غیر عادی حالت نوزاد در رحم مادر
– اندازه نبودن سر نوزاد با لگن مادر
– نارس یا دیررس بودن جنین

زایمان

آغاز زایمان :

علائم شروع زایمان عبارتند از:

احساس کردن درد زیاد در قسمت های شکم و یا کمر، این درد به مرور زمان درد بیشتر و فاصله بین آن کوتاه تر می شود.شدت این درد در ابتدا کم و فواصل طولاني است اما هرچقدر به تولد نوزاد نزدیکتر می شوید شدت درد بیشتر و پرقدرت و فواصل درد کوتاه ترمی شود.زمانی که حالت نوزاد در داخل رحم تغییر پیدا می کند و به زايمان نزدیک می شود ممکن است فشار وارد شده با خونریزی از واژن همراه باشد که یکی از علائم زایمان است.

مطالعه بیشتر  درمان ناباروری

مراحل زایمان :

این مراحل به سه دسته تقسیم می شود:
– اولین مرحله: از آغاز شروع دردهای زایمان تا کامل باز شدن دهانه رحم می باشد.
– دومین مرحله: باز شدن کامل دهانه رحم و تولد جنین می باشد.
– سومین مرحله: از خروج جنین تا خروج جفت می باشد.

ترس از درد زایمان :

بیشتر مادران باردار از زایمان طبیعی می هراسند اما به جای ترس از زایمان طبیعی باید اطلاعات بیشتری درباره آن کسب کنید
هرچقدر که آگاهی بیشتری نسبت به زایمان طبیعی داشته باشید و اطلاعات خود را افزایش دهید با مراجعه به پزشک، مادران با تجربه، کتاب ها و سایرجاهایی که می توان از آن در رابطه با این موضوع اطلاعات کسب کرد و بعد از افزایش اطلاعات بیشتر و آماده تر برای زایمان طبیعی می شویم.

منبع: https://drdaneshbodi.com/natural-childbirth

اشتراک گذاری :
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد، لطفا تمامی کادرها را به دقت پر کنید.

مقالات

Articles