عفونت خون

2018-06-01 115view 0comment

عفونت خون

عفونت خون به دلیل وارد شدن باکتری ها به جریان خون، به وجود می آید. در صورت عدم اقدام به مقابله به موقع با عفونت خون ، خیلی سریع تبدیل به بیماری مرگبار سپسیس می شود. بنابراین درمان و بهبود این عفونت امری واجب است.با توضیحات بالا دانستن دلایل بروز عفونت خون امری مهم به شمار می آید تا با اطلاعات لازم از بروز آنها جلوگیری شود.

نشانه های عفونت خون

–  تب و لرز

– ضعف

– تپش قلب

– پریدن رنگ صورت

– گیجی

– بثورات پوستی قرمز

– افت فشار خون

 

روش های تشخیص و درمان 

به دلیل تشابه علائم این بیماری با بسیاری از بیماری های دیگر تشخیص عفونت خون توسط خود شخص تقریبا غیر ممکن است. و بهترین راه برای تشخیص عفونت خون مراجعه به پزشک متخصص می باشد. اقدامات اولیه جهت تشخیص این بیماری اندازه گیری دمای بدن و فشار خون می باشد که توسط پزشک متخصص انجام می شود.

در صورت مشکوک بودن بیمار به عفونت خونی ،پزشک متخصص دستور آزمایش های دقیقتری برای تشخیص عفونت باکتریایی میدهد.

پس از انجام آزمایش های لازم، پزشک اقدام به تجویز داروی چرک خشک کن میکند. با توجه به اینکه پیش از آماده شدن نتیجه  کشت خون معلوم نیست کدام باکتری ممکن است عامل بیماری باشد این داروها ممکن است آنتی بیوتیک های وریدی ای باشند که طیف وسیعی از باکتری ها را از بین میبرد. پس از آنکه کشت خون نوع باکتری عامل بیماری را مشخص کرد پزشک معالج آنتی بیوتیکی را تجویز میکند که مخصوص مقابله با همان باکتری باشد.

 

پیشگیری از عفونت خون

برای پیشگیری از عفونت خون بهترین روش ،جلوگیری وپیشگیری ازعفونت است بطور مثال ضدعفونی وتمیز کردن زخم و عوض کردن به موقع پانسمان بدنبال جراحی ها.

ممکن است پس از جراحی ها پزشک برای جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک تجویز کند. اگر احتمال میدهید که دچار عفونت شده اید بلافاصله پزشکتان را در جریان قرار دهید و در صورتی که به دفعات و به سادگی دچار عفونت میشوید در مکانهایی که احتمال بیشتری برای وجود باکتری ، قارچ و یا ویروس میرود حضور پیدا نکنید.

دلیل سخت شدن درمان عفونت ها

متاسفانه به دلیل ازدیاد استفاده از آنتی بیوتیک ها برای بیماریهایی که نیاز به آنتی بیوتک ندارند باعث شده باکتریها رفته رفته در مقابل آنتی بیوتیک ها مقاوم شوند و این مساله درمان عفونت را سخت کرده است. از دیگر علل ازدیاد مرگ و میر که از عفونت خون نشات میگیرد انواع سرطان وپیوند اعضایی است که پزشکان مبادرت به درمان آن کرده اند در این بیماریها لازم است از دارو هایی استفاده شود که سیستم ایمنیبدن بیمار را تضعیف کند.

منبع : دیجیتال پزشک

اشتراک گذاری :
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد، لطفا تمامی کادرها را به دقت پر کنید.

مقالات

Articles